NOkQMFE4

درباره کانادا

کانادا برای آموزش اهمیت بسیار زیادی قائل است و توانسته سیستم آموزشی درجه یکی را مطابق با بالاترین استانداردهای تحصیلی ایجاد کند. اگر میانگین تعیین شده توسط سازمان همکاری و توسعه اقتصادی کانادا را در نظر بگیرید، این کشور براساس درصد تولید ناخالص ملی، هزینه‌ بسیاری برای آموزش پرداخت می‌کند؛ این هزینه در بین کشورهای G8 مقام دوم را دارد.

با سازمان مهاجرتی لیلا مهام همراه شوید تا با کشور کانادا آشنا شوید.

نوجوانان کانادایی همواره در آزمون‌های بین‌المللی در رشته‌های ادبیات، علوم و ریاضی بهترین نمره ها را به دست می‌آورند، که نشان‌ دهنده کیفیت عالی آموزشی در کانادا است. مدرک تحصیلی دیپلم یا گواهی‌های تحصیلی کانادایی در حوزه‌های بازرگانی، دولتی و دانشگاهی در سراسر دنیا مورد قبول هستند.

سیستم آموزشی در کانادا به دو دسته مدرسه‌های دولتی و خصوصی تقسیم می‌شود و شامل کالج منطقه‌ای/ موسسه فنی، هنرستان، مدرسه زبان، دبیرستان، کمپ تابستانی، دانشگاه و کالج دانشگاهی ا‌ست.

آموزش براساس قانون اساسی کانادا صورت می‌گیرد، اما برنامه‌ریزی برای آموزش در هر ایالت به‌ عهده‌ همان استان قرار دارد. به این معنی که تفاوت زیادی در سیستم آموزشی استان های مختلف دیده می‌شود. اگرچه استانداردهای آموزشی در سراسر کشور بالاست و آموزش در همه‌ استان ها بسیار مهم تلقی می‌شود.

به‌طور کلی، کودکان کانادایی درصورت تمایل، در سن ۴ یا ۵ سالگی، یک تا دو سال به مهد کودک می‌روند. همه کودکان در حدود ۶ سالگی به کلاس اول می‌روند. سال تحصیلی از ماه سپتامبر تا ماه جون ادامه پیدا می‌کند، اما در مواردی تاریخ پذیرش ژانویه است. مدرسه متوسطه در هر استانی تا کلاس ۱۱ یا ۱۲ ادامه پیدا می‌کند. از این‌ مقطع به ‌بعد دانش آموزان ممکن است در دانشگاه، کالج یا Cégep ثبت‌ نام کنند. Cégep واژه اختصاری «کالج آموزش‌ عمومی و فنی ‌وحرفه‌ای» به زبان فرانسه است و شامل دو سال آموزش عمومی یا سه سال آموزش فنی بین سال‌های دانشگاه و دبیرستان می‌شود. این سیستم در استان کبک برقرار است.

کیفیت بالای آموزش کشور کانادا

موسسه‌های آموزشی به‌طور رسمی رده‌بندی نشده‌اند، اما در همه جای کشور موسسه‌های باکیفیتی پیدا می‌کنید. هنگام انتخاب مدرسه در کانادا، به نوع، وسعت و محل قرارگیری موسسه دقت کنید. اگر به حوزه درسی خاصی علاقه‌مند هستید، جست‌وجو کنید و ببینید کدام مدرسه‌ها آموزش بیشتری در این زمینه ارائه می‌کنند.

کانادا یکی از بهترین مکان‌ های دنیا برای زندگی‌ است

کانادا از سال ۱۹۹۴، یکی از ۱۰ کشور برتر برای زندگی بوده است. این فهرست را سازمان ملل و واحد اطلاعات اکونومیست تعیین می‌کنند. در تحقیقی که سازمان ملل انجام داده، کانادا به‌ویژه از لحاظ دسترسی به آموزش، امید بالا به زندگی (براساس سیستم جهانی سلامت) و پایین بودن میزان جرم و خشونت، به چنین جایگاهی دست پیدا کرده است.

علاوه بر این، شهرهای بزرگ کانادا یعنی ونکوور، تورنتو و مونترال، به‌عنوان شهرهایی با کلاس جهانی برای زندگی و کار شناخته شده‌اند؛ علت این شهرت، تمیزی، امنیت، فعالیت‌ های فرهنگی و سبک زندگی جذاب آنهاست.

استاندارد بالای زندگی را در کانادا پیدا می کنید

کانادایی‌ها از بالاترین استاندارد زندگی در جهان بهره می ‌برند. حدود ۷۰ درصد کانادایی ‌ها خانه شخصی دارند. بالای ۷۰ درصد مردم به کالاهای اساسی و بادوام زندگی مثل ماشین، یخچال، ظرف‌‌شویی، تلویزیون، تلفن و رادیو دسترسی دارند. این را هم بدانید که کانادا سیستم درمانی و شبکه امنیت اجتماعی گسترده‌ای در سطح کشور برقرار کرده است.

رسانه، تفریح و فعالیت‌های هنری، اموری توسعه ‌یافته در کانادا به ‌شمار می ‌روند. سیستم پخش بسیار پیشرفته در کانادا شامل بیشتر از هزار و ۹۰۰ ایستگاه رادیویی AM و FM است. همچنین حدود هزار و ۳۸۷ ایستگاه تلویزیونی برای تماشا، سرگرمی و آموزش بینندگان و شنوندگان عرضه شده است.

دامنه وسیعی از فعالیت‌‌ها و مراکز فرهنگی دردسترس مردم است، مانند موزه، گالری، نمایش زنده، رقص، اجرای موسیقی و کنسرت و….

جامعه کانادا پذیرای همه مهاجران

جامعه کانادایی از قدیم پذیرای مهاجران بوده و سیاست تشویق مردم برای ایجاد محیطی با فرهنگ‌ های گوناگون در آن وجود دارد. چنین جامعه ی‌‌ پذیرا و با طراوتی به دیدگاه‌ های متفاوت احترام می ‌گذارد و مردم را به تحصیل و یادگیری در کنار یکدیگر تشویق می‌کند.

تقریبا از همه گروه‌های قومی میان مردم کانادا پیدا می‌شود. به همین دلیل است که غذاهای محلی و فعالیت ‌های تفریحی فرهنگ‌های مختلف در این کشور فراوان است. دسترسی به انجمن‌های رسمی و غیررسمی، و گروه‌هایی که ریشه قومیتی دارند، راحت است. مشاوران مدرسه به دانش‌آموزانی که از کشورهای دیگر آمده‌اند، کمک می‌کنند تا با چنین گروه‌هایی آشنا شوند.

در همه شهرها تعداد زیادی مرکز خرید، رستوران، تئاتر، سینما، گالری هنری و موزه پیدا می‌کنید. همچنین تعداد زیادی پارک، باغ، ساحل عمومی، و همینطور امکانات ورزشی و تفریحی در شهرهای مختلف وجود دارد.

محیط‌ زیست زیبای کانادا تماشایی‌ است

مردم کانادا برای محیط‌ زیست طبیعی کشورشان ارزش زیادی قائلند. در حال‌ حاضر حدود ۴۲ پارک ملی و پارک ملی حفاظت شده در کانادا وجود دارد. همه‌ استان‌ها پارک ملی دارند که بعضی از آنها در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند.

در هر استانی ناحیه‌هایی به‌نام پارک ایالتی، منطقه حیات‌ وحش و منطقه‌‌ حفاظت‌ شده‌ طبیعی و زیست ‌محیطی پیدا می‌شود. بیشتر از ۲هزار مورد از این گونه مناطق در سراسر کانادا وجود دارد. (براساس گزارش هیات پارک‌های ملی و مجمع پارک‌های ایالتی فدرال).

دانشجویانی که به کانادا می‌آیند، با یکی از زیباترین منظره‌های طبیعت و محیط‌ زیست در دنیا روبه‌رو می‌شوند. جغرافیای این کشور تنوع زیادی دارد و در طبیعت‌ گردی تجربه‌های بی‌نظیری به‌دست می‌آید؛ از خط ساحلی سرسبز بریتیش کلمبیا، کوه‌های باشکوه راکی در آلبرتا، آسمان فراخ مرغزارها (سه استان مانیتوبا، ساسکچوان بنفش و آلبرتا در مرکز کانادا)، سرزمین شیره افرا در ناحیه گریت لیکز و رودخانه‌ سن لوران تا کوهپایه‌های باشکوه و خط ساحلی چشم‌نواز استان‌های آتلانتیک یا همان استان‌های حاشیه اقیانوس اطلس، بسیار تماشایی و جذاب هستند.

کانادا برای درس خواندن کشوری امن به شمار می آید

کانادا کشوری نسبتا” آرام، امن و منظم به‌شمار می‌رود. میزان جرم و خشونت طی ۱۰ سال متوالی از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۳ روند کاهشی داشته است. در این‌جا برخلاف همسایه‌ جنوبی‌اش، ایالات متحده امریکا، سلاح گرم محدود شده و عموما غیرمجاز است.

دانش‌آموزان و دانشجویان بین‌المللی که به کانادا می‌آیند باید این‌ جا هم مثل هر جای دنیا، اقدامات ایمنی متداول را درنظر داشته باشند. با هر کدام از مراکز آموزشی کانادایی که تماس بگیرید، نکته‌هایی درباره‌ حفظ امنیت به شما یاد می‌دهند. ضمن اینکه می توانید در جلسه آموزش ایمنی که بعد از ورود به کانادا در مدرسه‌ تشکیل می‌شود، شرکت کنید.

کانادا کشوری با فناوری پیشرفته است

کانادا به خاطر وجود دانشمندان، محققان و کار آفرینان با استعداد و باهوش، محیط بسیار جذابی برای کسب‌ و کار و آموزش به ‌شمار می ‌رود. این کشور در زمینه‌ کامپیوتر و فناوری اطلاعات در دنیا پیشرو به حساب می‌آید. در رشته‌های بسیار دیگری هم شهرت عالی کسب کرده، رشته‌ هایی مانند مخابرات، حمل‌ و نقل، مهندسی.

به طور ویژه می ‌توانیم به این رشته‌ ها نیز اشاره کنیم: هوا فضا، حمل‌ و نقل شهری، میکروالکترونیک، تجهیزات پزشکی و نرم‌افزار پیشرفته، هیدروالکتریک، قدرت هسته‌ای، لیزر و الکترونیک نوری، بیوتکنولوژی یا زیست‌ فناوری، فرآوری مواد غذایی و آشامیدنی، ژئوماتیک و صنایع زیست‌محیطی و اقیانوسی.

نقطه قوت صنعت مخابرات کانادا تله گلوب (Teleglobe) سومین کابل ارتباطی زیر دریایی CANTSN 3 است که در نوع خودش در دنیا اولین به حساب می‌‌آید، و از انتقال چند‌ رسانه ای، transoceanic با سرعت و ظرفیت بالا پشتیبانی می ‌کند. الاینس استنتور (Stentor Alliance ) به‌عنوان شرکت‌ خدمات تلفنی، ۸ میلیارد دلار سرمایه ‌گذاری کرده تا بتواند آخرین فناوری و پهنای ‌باند را به ۸۰ درصد خانه‌های کانادا برساند.

همچنین این کشور در میان نخستین کشورهای دنیا بود که اهمیت اتصال به اینترنت در موسسات آموزشی و کتابخانه‌ها را درک نمود. برنامه‌ اسکول‌نت (School Net) کانادا الگوی کشورهای دیگر دنیا شد. صنعت School Net کانادا موفق شد کانادا را به نخستین کشوری تبدیل کند که مدرسه‌ها و کتابخانه‌هایش به بزرگراه اطلاعاتی وصل شدند.

کانادا کشوری دو زبانه است

کانادا کشوری دو زبانه به شمار می‌ رود که دو زبان رسمی دارد، انگلیسی و فرانسوی. اکثریت جمعیت فرانسوی‌ زبان کانادا، یعنی ۷۵ درصد در استان کبک زندگی می‌کنند که در بخش شرقی کشور قرار گرفته است. اگرچه سخنگویان فرانسوی زبان می‌ توانند در همه ‌جای کشور حضور داشته باشند.

سرشماری سال ۲۰۰۱ نشان داد برای ۸۱ درصد جمعیت کبک، فرانسه زبان مادری ا‌ست و ۸۳ درصد کبکی‌ها در خانه به زبان فرانسوی سخن می‌گویند. برآورد شده در دنیا حدود ۱ میلیارد نفر به زبان انگلیسی و حدود ۲۵۰ میلیون نفر به زبان فرانسوی سخن می‌گویند.

کانادا در مقام کشوری دو زبانه برنامه ‌هایی به ‌نام انگلیس به‌ عنوان زبان دوم (ESL) و فرانسه به‌ عنوان زبان دوم (FSL) ارائه کرده است. این برنامه‌ها برای دانشجویانی مناسب می باشد که می‌ خواهند یکی از این دو زبان یا هر دو را یاد بگیرند.

به استحضار می رساند، موسسه مهاجرتی لیلا مهام در تهران نمایندگی ندارد

X
Open chat
چطور میتونیم کمک تون کنیم؟